Od 16.12.2024 do 2.1.2025 probíhá inventura. V této době nebude probíhat expedice objednávek a nebude dostupná infolinka. V případě dotazů nás kontaktujte na e-mailu info@hyperhobby.cz. Ozveme se v nejbližším možném termínu.

Proč si postavit skleník už na podzim?

Na tuto otázku je jednoduchá odpověď: Protože pořízení a postavení skleníku v tomto období má hned několik výhod:

  • Na podzim není zmrzlá půda, nemusíte tedy čekat na jarní oblevy a tání, abyste mohli skleník začít stavět.
  • Snadněji si připravíte vhodné základy, zvláště v případě skleníků se skleněnými výplněmi, které je nutné vždy stavět na betonovou podezdívku.
  • V klidu si můžete promyslet, kam na zahradě skleník umístíte.
  • Máte dostatek času vyřešit případné komplikace při stavbě.
  • Můžete vyžít nízkou poptávku skleníků a nakoupit jej za výhodnější ceny než právě v jarním období.

Ke všem výše uvedeným bodům ještě navíc doplníme, že pokud si na podzim skleník postavíte, rovnou jej můžete připravit na jarní pěstování. 
Navezte si do něj čerstvou zeminu, kterou proložte výživnou vrstvou kompostu. Přes zimu se kompost rozloží a na jaře můžete vesele začít pěstovat to, co máte rádi.

Do nového skleníku lze v říjnu až listopadu vysévat řadu rostlin, například špenát, listovou petržel, kozlíček polníček, ozimý salát a další druhy, na jaře tak rovnou mohou začít růst a přinášet vám sklizeň co nejdříve.
Za zmínku stojí také to, že si můžete také předpěstovat sazenice květáku, kedlubnů nebo hlávkové či růžičkové kapusty. Myslete na jejich rozumné zalévání, ideálně hned ráno a nezapomeňte také na větrání ve skleníku. Jen pozor na teplotu, toto lze provádět pouze do -5°C. V případě, že nebudete mít ve skleníku vytápění, ochraňte rostliny před mrazem bílou netkanou textilií.

RADY PRO TY, CO JIŽ SKLENÍK VLASTNÍ

Říká se „čistota = půl zdraví“, což platí také u skleníků. Tím, že nepodceníte podzimní úklid a přípravu na jaro, odmění se vám skleník bohatou a zdravou úrodou.

Začněte tím, že skleník důkladně vyplejete. Zbavte se zkrátka všeho, na čem by mohli přezimovat škůdci. Odneste také všechny nepotřebné věci, a to včetně lapačů zmíněných škůdců. Vymeťte podlahy. Pokud používáte pro větrání ve skleníku automatické otvírače, před zimou je odmontujte, jinak dojde k jejich nevratnému poškození. Vyměňte také prasklá skla a také zkontrolujte těsnění skleníku. 

Po vyplení záhonů nemusíte hlínu nijak dále uhrabávat, právě naopak. Během zimy se totiž hroudy díky mrazu rozdrolí a tím se zlepší struktura substrátu. Navíc když půda ve skleníku přes zimu krásně promrzne, zničí se tím případné zárodky chorob, které by mohly později pěstovaným rostlinám pěkně zavařit.

Dobré je také skleník vyčistit od vnitřních i vnějších nánosů nečistot, ideálně nějakým kartáčem, kterým takto ošetříte konstrukci. Pokud máte klasický skleník se skleněnými výplněmi, můžete umýt dezinfekčním prostředkem.

Máte-li skleník z polykarbonátu, rozhodně nepoužívejte při jeho čištění žádné chemikálie, bohatě postačí mýdlová nebo teplá voda, pro následnou dezinfekci použijte roztok vody a octa v poměru 1-2 polévkové lžíce na litr vody. K omývání používejte hadřík z mikrovlákna. Toto čištění zbaví vnitřní i vnější prostory hub a plísní. Dezinfekce se týká také všech květináčů a dalšího náčiní, které ve skleníku používáte.

Na podzim by se také nemělo zapomínat na hnojení půdy, která je po sezóně „vyčerpaná“. Vhodná jsou hnojiva s vyšším obsahem dusíku. Jestli použijete hnůj nebo nějaké anorganické hnojivo, je už na vás. Platí však, že obojí by se nemělo použít dohromady, půdu byste tak přehnojili. Jakmile půdu ve skleníku na podzim prohnojíte, na jaře už to není potřeba.

Budeme moc rádi, pokud vám tyto rady pomohou k lepším výpěstkům a naše skleníky vám budou dlouho sloužit.