Novinky

Jak vybrat vchodovou stříšku?

Vchodové stříšky jsou jednoznačně velmi dobrým funkčním prvkem vašeho domu. Ale nejen to: jako první přitahují pozornost ke vstupu do domu a tím pádem by měly kromě své ochranné funkce plnit i tu estetickou.
Jak ale vybrat tu správnou stříšku právě pro váš vstup do domu? V tomto článku se Vám s tím pokusíme poradit. 

ZÁKLADNÍ TVARY VCHODOVÝCH STŘÍŠEK

Stříšky nad vchod jsou více než jen praktickými prvky architektury; jsou prvním dojmem, který návštěvníci získají z vašeho domova, firmy nebo obchodu. Jaký tvar a design vchodové stříšky si zvolíte, může mít významný vliv na celkový vzhled a charakter vaší budovy. 
Proto se rovnou zaměříme na rozmanitost tvarů vchodových stříšek, abychom vám pomohli vybrat ten, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám a osobnímu vkusu.

ATYPICKÉ vchodové stříšky

Někdy i široká nabídka nemůže uspokojit poptávku a je nutné poohlédnout se po nestandardním řešení. V dnešní době existuje nemálo firem, které nabízí výrobu vchodových stříšek na míru dle přání zákazníka. Jejich nevýhodou je však vysoká cena. 

Na co se zaměřit při výběru vchodové stříšky?

Při výběru vchodové stříšky je kromě ceny potřeba zvážit několik faktorů, jako je velikost a tvar vstupu, materiál a styl stříšky.

Velikost, tvar a nosnost

Vchodová stříška by měla být dostatečně velká, aby pokryla celý vstup. Pokud je vstup velký, zaměřte se na výběr širších stříšek. V naší nabídce je to mimo jiné stříška Aquila nebo C-215. K dostání jsou také vchodovky, které lze libovolně rozšiřovat. 
Specifikace různých tvarů vchodových stříšek jsou popsány výše.
Nosnost vchodových stříšek je nesmírně důležitá, jistě totiž není žádoucí, aby se při první sněhové nadílce stříška její tíhou prohnula nebo rovnou praskla. Proto se při výběru stříšky nad vchod zaměřte i na tento údaj. Každý správný prodejce stříšek by ji měl uvádět v základních parametrech.

Materiál

Vchodové stříšky jsou vyrobeny z různých materiálů, jako je kov, plast nebo sklo. Každý materiál má své výhody a nevýhody. Vždy vybírejte stříšku, která je vyrobena z odolných materiálů - konstrukce by měla být korozivzdorná a pokud možno bezúdržbová, ať už se jedná o nerezovou ocel nebo hliník.
Na samotné zastřešení konstrukce se velmi často používá polykarbonát, akrylátové sklo nebo u luxusnějších modelů i bezpečnostní VSG sklo.

POLYKARBONÁT

 - je pevný, lehký, nárazuvzdorný prosvětlovací materiál, který odolává UV záření, proto je vhodný pro venkovní i vnitřní použití. Umožňuje mnoho rozmanitých aplikací, od zastřešení pergol a různých zahradních přístřešků, přes opláštění skleníkových a pařníkových konstrukcí, po dělící přepážky a poličky až po různé interiérové aplikace. Vzhledem k tomu, že se polykarbonát netříští, je funkční a praktickou alternativou skla. K zastřešení vchodových stříšek a jejich bočních stěn se nejčastěji používá plný nebo komůrkový (dutinkový) polykarbonát.

 

AKRYLÁTOVÉ SKLO

 - jinak zvané polymethylmetakrylát (PMMA) je svými vlastnostmi podobné klasickému sklu, jen je odolnější a lehčí, zároveň je však tvrdé a pevné. Velmi dobře odolává vysokým teplotám, velkou předností je vysoká propustnost světla. Nepoškodí jej slabé kyseliny a zásady, tuky ani roztoky solí. Jako materiál krytí konstrukce vchodových stříšek je téměř ideální, protože dobře odolává větru a dešti.

 

VSG SKLO

-  je vyrobeno spojením dvou nebo více tabulí skla pomocí několika vrstev bezpečnostní PVB fólie. Ta se vyznačuje vysokou pevností, přilnavostí a elasticitou. V případě rozbití skla přilnou střepy k fólii, nevypadnou ven a nedojde k ohrožení zdraví. Fólie také zabraňuje vniknutí předmětů či osob přes rozbité sklo. Proto se VSG skla používají pro zajištění vyšší bezpečnosti proti vloupání a také při stropním zasklení.

Doplňky a příslušenství

Nejčastěji to mohou být boční stěny, které chrání vchod před větrem, deštěm i sněhem, jenž občas "zákeřně útočí" i z jiných směrů než jen shora. Taktéž je dobré myslet i na upevňovací prvky do stěny domu či fasády. 
Určitě přijde vhod i to, zda je ve stříšce zabudováno také světlo, abyste po tmě nemuseli hledat klíče. Podobným praktickým prvkem, který může být rozhodující při výběru vchodové stříšky, jsou okapy. Ideálně by měly být integrovány v konstrukci, aby nenarušovaly celkový estetický dojem.
Dále to jsou prvky, které umožňují spojení dvou a více stříšek dohromady, čímž je prodlouží na potřebnou velikost. Jen je potřeba dávat pozor při výběru stříšky, ne všechny modely jsou totiž k prodloužení uzpůsobeny. A v neposlední řadě jsou to také chemické kotvy, které pomohou fixovat stříšky ve zdi či fasádě.

Výběr správné stříšky nad vchod sice není žádná raketová věda, ale je mnoho věcí, nad kterými je potřeba se zamyslet, aby splňovala všechny požadavky a plnila svou funkci. Snad vám náš článek pomohl zorientovat se a výběr vchodové stříšky pro vás bude jednodušší.

Co jsou nopové fólie a k čemu slouží?

Nopové fólie jsou speciální typ hydroizolačního materiálu, který se používá při stavbě nebo sanaci různých konstrukcí. Jsou vyrobeny z vysokohustotního polyethylénu (HDPE) a mají charakteristické výstupky ve tvaru kužele nebo hvězdičky, které se nazývají nopy. Tyto nopy umožňují proudění vzduchu mezi fólií a stěnou, což zvyšuje ochranu před vlhkostí, plísní, bakteriemi nebo radonem

Nopové fólie mají dlouhou životnost a dobrou mechanickou a chemickou odolnost.

Využití nopových fólií

Nopové fólie slouží především k izolaci spodní stavby, teras, balkonů nebo suterénů. 

Dále také fungují jako mechanická ochrana hlavní hydroizolační vrstvy (např. asfaltových pásů) a jako mikroventilační vrstva, která odvádí vlhkost od zdiva.

Využívají se také k sanaci vlhkého zdiva nebo historických budov. Oddělují totiž stavbu od vlhkého prostředí a zajišťují její přirozené odvětrávání.

Dále jsou nepostradatelným pomocníkem k výstavbě zelených střechNopové fólie s perforací fungují jako hydroakumulační vrstva, která reguluje množství vody pro rostliny a odvádí její přebytek do svodu.

Používají se také jako ochrana proti radonu. Nopové fólie bez perforace zabraňují průniku tohoto škodlivého plynu do staveb a slouží jako doplněk k odvětrávacím systémům.

A v poslední řadě se používají k tvorbě ztraceného bednění. Nopové fólie s nakašírovanou textilií se používají jako vodotěsná ochrana podzemních prvků s funkcí větrání.

Nopové fólie se dají snadno namontovat pomocí speciálních spojek nebo lepením. Při montáži je třeba dodržet správný směr narážení nopů (zpravidla ke stěně) a zajistit dostatečný přesah a překrytí jednotlivých dílů. 
 
Také je důležité se vyvarovat některých dalších chyb, které by mohly nopové fólie následně poškodit a tím by ztratily svou ochrannou funkci.  

Na co si dát pozor při instalaci nopových fólií?

  • Špatné ukotvení

    Nopové fólie je nutné pevně uchytit k podkladu. Kotvy by měly být umístěny cca každých 30–40 centimetrů. Pokud je rozestup kotev příliš velký, fólie se může zvlnit nebo se posunout.
  • Nevyrovnaný podklad

    Nopovky by se měly pokládat na hladký a čistý povrch bez ostrých hran nebo nerovností. Na podkladu nesmí být žádné výstupky a hrudky zaschlého betonu nebo malty, které by mohly fólii roztrhnout.
  • Špatné směřování nopů

    Fólie slouží k vytvoření vzduchové mezery mezi fólií a stěnou, která umožňuje odvětrávání vlhkosti, radonu nebo případných plynů. Proto je důležité, aby nopy směřovaly ke stěně, nikoliv od ní. Pokud by tomu bylo naopak, fólie by ztratila svou ventilační funkci.
  • Nevhodná velikost nopů

    Různé typy nopových fólií se liší velikostí výlisků (nopů), které ovlivňují velikost vzduchové mezery. Čím jsou nopy vyšší, tím větší je vzduchová mezera a tím lepší je odvětrávání. Proto je potřeba zvolit vhodnou velikost nopů podle typu konstrukce a míry vlhkosti. Například při sanaci historických budov s tlustými zdmi se doporučují fólie s vysokými nopy.
  • Absence krycí lišty

    Nopovou fólii je nutné zakončit krycí lištou, která ji chrání před UV zářením, zanášením nečistotami nebo poškozením. Krycí lišta také zajistí, aby vzduchová mezera zůstala volná a funkční. Pokud by fólie jen tak vykukovala ze země bez lišty, mohla by se ucpat nebo roztrhnout.
  • Zasypání fólie velkým množstvím zeminy či štěrku

    Při zasypávání nopové fólie je třeba postupovat opatrně a postupně menšími dávkami zeminy nebo štěrku. Pokud by se na fólii nahrnulo příliš mnoho materiálu najednou, mohlo by to utrhnout kotvy, které fólii drží, nebo poškodit samotnou fólii.

Pokud se vyhnete výše uvedeným chybám při instalaci nopovek, zajistíte jim jejich správnou funkci a dlouhou životnost.

Nopové fólie jsou tedy velmi užitečným pomocníkem při stavbě nebo rekonstrukci různých budov či konstrukcí. Nabízejí spolehlivou ochranu proti vlhkosti, vodě, radonu nebo mechanickému poškození a zajišťují optimální mikroklima pro stavbu i její obyvatele.

Jak vybrat správné okapy? Jak se o ně následně starat?

První podzimní den je za námi a nadchází období, kdy je okolo domu ještě udělat mnoho prací, především jej připravit na zimu. Samozřejmě k tomu patří i zajištění správného odtoku vody ze střechy. Pokud toto podceníte, můžete se dočkat nepěkného vlhnutí nejen fasády, ale i zdiva a základů. Proto jsou zde okapy, které vodu spolehlivě svedou tam, kam je potřeba.

Navíc v dnešní době, kdy jsou letní teploty vyšší a horka trvají déle, se hodí každá kapka vody, která nepřijde na zmar. A právě díky okapům lze vodu svádět do různých nádob a zásobníků a následně ji pak dále využívat nejen k zalévání, ale i ke splachování toalety nebo praní prádla. Úspora vody, kterou byste jinak čerpali z vodovodního řadu, je opravdu výrazná.

Jaké typy okapových systémů u nás najdete?

Jak vybrat správnou velikost okapu?

Dle ceny, dle vzhledu, ale především dle plochy střechy, protože od té se odvíjí vhodně zvolená velikost okapových žlabů, svodů a dalších komponentů. Pokud podceníte výběr správné velikosti, může se jednoduše stát, že vodu stékající ze střechy nebude malý okapový systém schopen správně odvádět a voda bude přetékat. Na druhou stranu, pokud vyberete příliš velký okapový systém, utratíte za něj zbytečně moc peněz. Z těchto důvodů je důležité dobře propočítat plochu střechy. To snadno zjistíte výpočtem dle vzorce níže:

Orientační přehled nejběžněji používaných kombinací svodů a žlabů za předpokladu,
že je žlab sveden do jedné odpadní roury: 

Půdorysná plocha střechy Počet okapových svodů Průměr svodu Odpovídající průměr žlabu Rozvinutá šířka žlabu (dále jen RŠ)
Do 50 m² 1 80 (75) mm 100 mm 250 mm
Do 75 m² 1 100 (90) mm 125 mm 280 mm
Do 100 m² 1 120 mm 150 mm 333 (330) mm
Do 150 m² 1 120 (150) mm 200 mm 400 mm

Než začnete s instalací okapového systému

  • Spádování okapů se řídí normami (zejména EN 612) a předpisy? Proto je vždy nutné dodržet alespoň minimální spád okapových žlabů. Obecně se doporučuje spád 0,5 %, tzn. že na 1 m žlabu by měl být spád 5 mm. U 10 metrů je to tedy 50 mm.
  • Na každých 15 m délky žlabu musí být umístěn odtok neboli svod vody.
  • Správný spád okapů zajistíte pomocí žlabových háků, které by měly mít stejný průměr jako žlaby, a montují se vždy nejdále v 90centimetrových rozestupech.
  • V současnosti jsou na trhu dostupné okapové systémy, které jsou dodávány jako stavebnice a není tedy nutné je k sobě napevno spojovat, jako tomu bylo dříve. Okapové žlaby a svody tak spojují speciální spojky. A právě u žlabových spojek je potřeba dát si pozor na to, aby nebyly umístěny ve stejném místě jako žlabové háky. Při nasazování žlabových spojek také dbejte na to, aby každá z nich měla cca 3 mm dilatační spáru.

Jak připravit okapy na zimu?

 Většina z Vás už jistě má okapy nainstalovány a před zimou řeší, jak se o ně postarat, aby i nadále plnily svou funkci. Kromě případného natírání, které bychom spíše doporučovali na jaře, je nutné celý okapový systém zkontrolovat a případně vyměnit poškozené komponenty. 

Co je však nejdůležitější, je jejich vyčištění. Během sezóny se v nich vlivem počasí může nahromadit spousta nečistot a listí. Nezbývá tak nic jiného, než vzít žebřík a jít na věc. A věřte, že neexistuje snadnější způsob, jak to provést. Ruční práce je zkrátka nejlepší. 

 Další důležitou věcí, na kterou by se nemělo zapomínat, je mít pořádný a především kvalitní žebřík. Pokud máte dům, jistě ho využijete nejen při čištění okapů. A hlavně je důležitý pro vaši bezpečnost. Nikdo nechce u této práce balancovat na rozviklaných štaflích. 

Buďte připraveni

Zejména jde o to, mít připravenou nádobu nebo pytel na odpad, který je zachycen ve žlabech. Ideální je jejich čištění za sucha, ale může se stát, že v hezkém počasí budete mít jiné starosti či povinnosti a vybírání okapových žlabů budete dělat až po dešti. Z tohoto důvodu je pak určitě lepší použít ke sběru a odnosu kbelík.
 
 Pokud si budete chtít práci zjednodušit, můžete odpad ze žlabů vyhazovat rovnou na zem, ale vězte, že následným čištěním dlažby nebo okenních parapetů si práci spíše prodloužíte. V případě, že se rozhodnete pro tuto variantu, doporučujeme vše poctivě zakrýt starým kartonem, případně igelitem nebo krycí plachtou, kterou pak už jen seberete a vyhodíte i s napadaným odpadem. 
 
 Věříme, že jsme Vám přinesli užitečné rady a tipy a že pro Vás bude výběr okapového systému o dost jednodušší.   

Proč si postavit skleník už na podzim?

Na tuto otázku je jednoduchá odpověď: Protože pořízení a postavení skleníku v tomto období má hned několik výhod:

  • Na podzim není zmrzlá půda, nemusíte tedy čekat na jarní oblevy a tání, abyste mohli skleník začít stavět.
  • Snadněji si připravíte vhodné základy, zvláště v případě skleníků se skleněnými výplněmi, které je nutné vždy stavět na betonovou podezdívku.
  • V klidu si můžete promyslet, kam na zahradě skleník umístíte.
  • Máte dostatek času vyřešit případné komplikace při stavbě.
  • Můžete vyžít nízkou poptávku skleníků a nakoupit jej za výhodnější ceny než právě v jarním období.

Ke všem výše uvedeným bodům ještě navíc doplníme, že pokud si na podzim skleník postavíte, rovnou jej můžete připravit na jarní pěstování. 
Navezte si do něj čerstvou zeminu, kterou proložte výživnou vrstvou kompostu. Přes zimu se kompost rozloží a na jaře můžete vesele začít pěstovat to, co máte rádi.

Do nového skleníku lze v říjnu až listopadu vysévat řadu rostlin, například špenát, listovou petržel, kozlíček polníček, ozimý salát a další druhy, na jaře tak rovnou mohou začít růst a přinášet vám sklizeň co nejdříve.
Za zmínku stojí také to, že si můžete také předpěstovat sazenice květáku, kedlubnů nebo hlávkové či růžičkové kapusty. Myslete na jejich rozumné zalévání, ideálně hned ráno a nezapomeňte také na větrání ve skleníku. Jen pozor na teplotu, toto lze provádět pouze do -5°C. V případě, že nebudete mít ve skleníku vytápění, ochraňte rostliny před mrazem bílou netkanou textilií.

RADY PRO TY, CO JIŽ SKLENÍK VLASTNÍ

Říká se „čistota = půl zdraví“, což platí také u skleníků. Tím, že nepodceníte podzimní úklid a přípravu na jaro, odmění se vám skleník bohatou a zdravou úrodou.

Začněte tím, že skleník důkladně vyplejete. Zbavte se zkrátka všeho, na čem by mohli přezimovat škůdci. Odneste také všechny nepotřebné věci, a to včetně lapačů zmíněných škůdců. Vymeťte podlahy. Pokud používáte pro větrání ve skleníku automatické otvírače, před zimou je odmontujte, jinak dojde k jejich nevratnému poškození. Vyměňte také prasklá skla a také zkontrolujte těsnění skleníku. 

Po vyplení záhonů nemusíte hlínu nijak dále uhrabávat, právě naopak. Během zimy se totiž hroudy díky mrazu rozdrolí a tím se zlepší struktura substrátu. Navíc když půda ve skleníku přes zimu krásně promrzne, zničí se tím případné zárodky chorob, které by mohly později pěstovaným rostlinám pěkně zavařit.

Dobré je také skleník vyčistit od vnitřních i vnějších nánosů nečistot, ideálně nějakým kartáčem, kterým takto ošetříte konstrukci. Pokud máte klasický skleník se skleněnými výplněmi, můžete umýt dezinfekčním prostředkem.

Máte-li skleník z polykarbonátu, rozhodně nepoužívejte při jeho čištění žádné chemikálie, bohatě postačí mýdlová nebo teplá voda, pro následnou dezinfekci použijte roztok vody a octa v poměru 1-2 polévkové lžíce na litr vody. K omývání používejte hadřík z mikrovlákna. Toto čištění zbaví vnitřní i vnější prostory hub a plísní. Dezinfekce se týká také všech květináčů a dalšího náčiní, které ve skleníku používáte.

Na podzim by se také nemělo zapomínat na hnojení půdy, která je po sezóně „vyčerpaná“. Vhodná jsou hnojiva s vyšším obsahem dusíku. Jestli použijete hnůj nebo nějaké anorganické hnojivo, je už na vás. Platí však, že obojí by se nemělo použít dohromady, půdu byste tak přehnojili. Jakmile půdu ve skleníku na podzim prohnojíte, na jaře už to není potřeba.

Budeme moc rádi, pokud vám tyto rady pomohou k lepším výpěstkům a naše skleníky vám budou dlouho sloužit.

WPC alias dřevoplast... Materiál budoucnosti?

Co je dřevoplast?

Dřevoplast je volným českým překladem zkratky WPC (tedy Wood Polymer Composites). Jedná se o obecný název pro kompozitní materiály vyráběné ze dřeva a polymeru.

WPC vynalezla a patentovala italská firma Covema z Milána v roce 1960 pod obchodním názvem Plastic-Wood. Cílem a hlavní myšlenkou vývoje WPC bylo vytvoření dokonalého materiálu, který bude na jedné straně eliminovat veškeré nežádoucí vlastnosti dřeva (hniloba, plísně, napadení hmyzem, změna barevnosti, sesychání, kroucení, nerovnosti, třísky, negativní vliv slunce, mrazu, vody, apod.) a na druhé straně bude podtrhávat vizuální efekt dřevěného povrchu. WPC je tedy uměle vytvořené „dřevo“.

WPC je složené ze dvou třetin z kvalitní dřevité moučky doplněné polymerem, což poskytuje optimální poměr mezi těmito dvěma surovinami. A právě výrobní technologie materiálu WPC je základem extrémní životnosti a odolnosti vůči prakticky všem vlivům bez potřeby jakékoliv údržby.

Výrobky z WPC

V našem obchodě naleznete mnoho výrobků z WPC. Materiál je natolik odolný a oblíbený, že se nabídka neustále rozšiřuje o další a další výrobky. Nejprodávanějšími výrobky z WPC jsou tyto:

WPC alias dřevoplast... Materiál budoucnosti?

Terasová prkna

Terasová WPC prkna značky Covernit Technodeck.
WPC alias dřevoplast... Materiál budoucnosti?

Terasové dlaždice

Terasová WPC dlažba značky Covernit .
WPC alias dřevoplast... Materiál budoucnosti?

Plotovky

WPC plotovky značky Covernit Coverfence.
WPC alias dřevoplast... Materiál budoucnosti?

Stěnové obklady

Stěnové obklady značky Covernit.

WPC terasová prkna

Terasová prkna z WPC lze dělit na 2 skupiny. Jedná se o klasická prkna WPC Technodeck a zesílená plná prkna WPC Technodeck Strong

Terasová prkna WPC Technodeck

Výhody

  • nevyžadují údržbu
  • hladký povrch bez třísek
  • odolnost vůči plísním, hnilobě, škůdcům...
  • rychlá pokládka
  • nízká hmotnost

Nevýhody

  • strana s dřevodekorem je pouze pohledová

Terasová prkna WPC Technodeck Strong

Výhody

  • plný průřez - vysoká únosnost
  • oboustranně pochozí
  • nevyžadují údržbu
  • hladký povrch bez třísek
  • odolnost vůči plísním, hnilobě, škůdcům...
  • rychlá pokládka

Nevýhody

  • vyšší hmotnost

Terasová dlažba WPC Technodeck

Výhody

  • nízká hmotnost - snadná manipulace
  • bezúdržbové
  • kvalitní spojovací zámky

Nevýhody

  • menší rozměry - delší pokládka

WPC plotovky Coverfence

Výhody

  • bezúdržbové
  • odolné vůči plísním či hnilobě
  • přirozený vzhled dřeva

Nevýhody

WPC stěnové obklady

Výhody

  • bezúdržbové
  • elegantní a moderní vzhled
  • vysoká odolnost
  • dlouhá životnost

Nevýhody

  • složitější montáž (nutno instalovat na podkladní rošt)