Od 16.12.2024 do 2.1.2025 probíhá inventura. V této době nebude probíhat expedice objednávek a nebude dostupná infolinka. V případě dotazů nás kontaktujte na e-mailu info@hyperhobby.cz. Ozveme se v nejbližším možném termínu.

Jak vybrat správné okapy? Jak se o ně následně starat?

První podzimní den je za námi a nadchází období, kdy je okolo domu ještě udělat mnoho prací, především jej připravit na zimu. Samozřejmě k tomu patří i zajištění správného odtoku vody ze střechy. Pokud toto podceníte, můžete se dočkat nepěkného vlhnutí nejen fasády, ale i zdiva a základů. Proto jsou zde okapy, které vodu spolehlivě svedou tam, kam je potřeba.

Navíc v dnešní době, kdy jsou letní teploty vyšší a horka trvají déle, se hodí každá kapka vody, která nepřijde na zmar. A právě díky okapům lze vodu svádět do různých nádob a zásobníků a následně ji pak dále využívat nejen k zalévání, ale i ke splachování toalety nebo praní prádla. Úspora vody, kterou byste jinak čerpali z vodovodního řadu, je opravdu výrazná.

Jaké typy okapových systémů u nás najdete?

Jak vybrat správnou velikost okapu?

Dle ceny, dle vzhledu, ale především dle plochy střechy, protože od té se odvíjí vhodně zvolená velikost okapových žlabů, svodů a dalších komponentů. Pokud podceníte výběr správné velikosti, může se jednoduše stát, že vodu stékající ze střechy nebude malý okapový systém schopen správně odvádět a voda bude přetékat. Na druhou stranu, pokud vyberete příliš velký okapový systém, utratíte za něj zbytečně moc peněz. Z těchto důvodů je důležité dobře propočítat plochu střechy. To snadno zjistíte výpočtem dle vzorce níže:

Orientační přehled nejběžněji používaných kombinací svodů a žlabů za předpokladu,
že je žlab sveden do jedné odpadní roury: 

Půdorysná plocha střechy Počet okapových svodů Průměr svodu Odpovídající průměr žlabu Rozvinutá šířka žlabu (dále jen RŠ)
Do 50 m² 1 80 (75) mm 100 mm 250 mm
Do 75 m² 1 100 (90) mm 125 mm 280 mm
Do 100 m² 1 120 mm 150 mm 333 (330) mm
Do 150 m² 1 120 (150) mm 200 mm 400 mm

Než začnete s instalací okapového systému

  • Spádování okapů se řídí normami (zejména EN 612) a předpisy? Proto je vždy nutné dodržet alespoň minimální spád okapových žlabů. Obecně se doporučuje spád 0,5 %, tzn. že na 1 m žlabu by měl být spád 5 mm. U 10 metrů je to tedy 50 mm.
  • Na každých 15 m délky žlabu musí být umístěn odtok neboli svod vody.
  • Správný spád okapů zajistíte pomocí žlabových háků, které by měly mít stejný průměr jako žlaby, a montují se vždy nejdále v 90centimetrových rozestupech.
  • V současnosti jsou na trhu dostupné okapové systémy, které jsou dodávány jako stavebnice a není tedy nutné je k sobě napevno spojovat, jako tomu bylo dříve. Okapové žlaby a svody tak spojují speciální spojky. A právě u žlabových spojek je potřeba dát si pozor na to, aby nebyly umístěny ve stejném místě jako žlabové háky. Při nasazování žlabových spojek také dbejte na to, aby každá z nich měla cca 3 mm dilatační spáru.

Jak připravit okapy na zimu?

 Většina z Vás už jistě má okapy nainstalovány a před zimou řeší, jak se o ně postarat, aby i nadále plnily svou funkci. Kromě případného natírání, které bychom spíše doporučovali na jaře, je nutné celý okapový systém zkontrolovat a případně vyměnit poškozené komponenty. 

Co je však nejdůležitější, je jejich vyčištění. Během sezóny se v nich vlivem počasí může nahromadit spousta nečistot a listí. Nezbývá tak nic jiného, než vzít žebřík a jít na věc. A věřte, že neexistuje snadnější způsob, jak to provést. Ruční práce je zkrátka nejlepší. 

 Další důležitou věcí, na kterou by se nemělo zapomínat, je mít pořádný a především kvalitní žebřík. Pokud máte dům, jistě ho využijete nejen při čištění okapů. A hlavně je důležitý pro vaši bezpečnost. Nikdo nechce u této práce balancovat na rozviklaných štaflích. 

Buďte připraveni

Zejména jde o to, mít připravenou nádobu nebo pytel na odpad, který je zachycen ve žlabech. Ideální je jejich čištění za sucha, ale může se stát, že v hezkém počasí budete mít jiné starosti či povinnosti a vybírání okapových žlabů budete dělat až po dešti. Z tohoto důvodu je pak určitě lepší použít ke sběru a odnosu kbelík.
 
 Pokud si budete chtít práci zjednodušit, můžete odpad ze žlabů vyhazovat rovnou na zem, ale vězte, že následným čištěním dlažby nebo okenních parapetů si práci spíše prodloužíte. V případě, že se rozhodnete pro tuto variantu, doporučujeme vše poctivě zakrýt starým kartonem, případně igelitem nebo krycí plachtou, kterou pak už jen seberete a vyhodíte i s napadaným odpadem. 
 
 Věříme, že jsme Vám přinesli užitečné rady a tipy a že pro Vás bude výběr okapového systému o dost jednodušší.